Elektroniczne faktury – czy warto?

Współczesna firma wymaga od osób prowadzących jej codzienną działalność mieszanki wielu cech, takich jak cierpliwość i upartość w dążeniu do celu. Nieważne co, nie można również zapomnieć o kwestiach związanych z prowadzeniem biznesu w aktualnym „otoczeni” technologicznym. Niech za przykład posłuży kwestia faktur. Czy jesteśmy skazani na wieloletnie trzymanie ich w ogromnych, przepełnionych segregatorach? Oczywiście, że nie!

Aspekty ekologiczne

Faktury elektroniczne są niezwykle ciekawą alternatywą dla dobrze znanych papierowych faktur, które są obecne w naszych firmach od lat. Coraz więcej przedsiębiorstw, korzystających z najróżniejszych programów do automatycznego fakturowania, dostrzega zalety takiego rozwiązania. Warto zacząć od ekologii, będącej coraz to ważniejszą kwestią dla przedsiębiorstw. Dziś nie istnieje żadna ustawa, kontrolująca to, w jakiej formie musimy przechowywać nasze faktury – dlaczego więc nie podejść do tego w sposób ekologiczny?

Aspekty praktyczne

Przechowywanie faktur naszej firmy w formie elektronicznej ma także swoje praktyczne aspekty. Załóżmy sobie, dla przykładu, że potrzebujecie faktury z dnia 1 września bieżącego roku od Klienta X. Jeżeli wciąż jesteśmy wierni klasycznej drodze prowadzenia firmy i archiwizowania faktur, będziemy musieli przekopać się przez setki innych, nieważnych dla sprawy faktur. Znalezienie danego roku, miesiąca, dnia i Klienta może zająć naprawdę długo! Jeżeli jednak poszliśmy z duchem czasu, sprawa wygląda znacznie prościej. Wybieramy z telefonu lub tabletu naszą aplikację, którą używamy do księgowania, używamy filtrów wyszukujących potrzebny nam okres/miesiąc/dzień i prawdopodobnie w ciągu kilku chwil znajdziecie to, czego szukaliście! Czy to nie jest niezwykłe?

Nieuniknione zmiany

Nie sposób nie zauważyć tego, jak poszczególne aspekty prowadzenia firmy, ulegają zmianom. Nie inaczej jest z księgowością. Przechowywanie faktur w postaci fizycznej może być kłopotliwe dla wielu z nas, zwłaszcza gdy nie mamy ich dostępnych od ręki. Dziś trzeba pójść z duchem czasu i postawić na faktury w formie elektronicznej. Dzięki temu nic was już nie zaskoczy – nawet wizyta Urzędu Skarbowego!

 

Artykuł powstał we współpracy z Taxomatic (https://www.taxomatic.pl).