HDD vs. SSD – jaki dysk twardy wybrać do swojego komputera?

Bardzo często kupując nowy komputer stajemy przed decyzją na jaki typ dysk twardego się zdecydować. Możemy wybierać między klasycznymi dyskami HDD, a szybkimi dyskami nowej generacji SSD (Solid State Drive). Różnica między nimi jest zasadnicza i w zależności od tego do jakich celów kupowany komputer ma nam służyć, warunkuje w pewnym stopniu decyzję jaką podejmiemy.

dysk hddKlasyczne dyski talerzowe HDD oferują największą dostępną pojemność na dane. Są trwałe i mogą bezproblemowo działać długie lata – o ile oczywiście nie będą narażone na różne zewnętrzne „katastrofy”, takie jak np. upadek włączonego komputera podczas pracy dysku. Dyski talerzowe posiadają różnego rodzaju zabezpieczenia, które mają za zadanie chronić głowicę i talerze z danymi od ich mechanicznego uszkodzenia, ale podczas silnego wstrząsu nadal zbyt często dochodzi do awarii i strat w zapisanych danych. Dyski SSD są odporne na tego typu uszkodzenia, ze względu na zupełnie inną technologię zapisu informacji – brak tam głowicy i kręcących się z zawrotną szybkością talerzy, co wyklucza możliwość ich „zepsucia” w przypadkowy, mechaniczny sposób. Mimo tej niewątpliwej korzyści, dyski SSD nie należą do najtrwalszych. Jest to związane z odmiennym sposobem zapisu danych – na kościach pamięci flash (te niestety mają ograniczoną ilość operacji zapisu). Wraz z rozwojem tej technologii żywotność kości pamięci na szczęście systematycznie się zwiększa, przez co dyski tego typu powoli gonią w żywotności klasyczne HDD.

Do kolejnych plusów dysku półprzewodnikowego (SSD) zaliczyć można o wiele szybszy czas dostępu do zgromadzonych danych. Brak mechanicznych części (talerze i głowica wyszukująca) w znaczącym stopniu skraca dostęp do konkretnej porcji danych na dysku, co w rezultacie przekłada się na przyśpieszenie działania całego systemu operacyjnego – czasami nawet sześciokrotnie. Kolejną korzyścią jest zupełnie bezgłośna praca, czego nie można powiedzieć o dyskach HDD, które lubią sobie podczas pracy słyszalnie „chrobotać”. Jedynym minusem tej technologii jest wciąż wysoka cena, którą za komfort korzystania z dysku SDD, musimy zapłacić.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć w komputerze obie technologie magazynowania plików. Szybki dysk SDD o niewielkiej pojemności wykorzystujemy jako dysk systemowy, instalując na nim system operacyjny oraz najpotrzebniejsze programy, a drugi dysk – HDD o większej pojemności, wykorzystujemy jako magazyn na filmy, zdjęcia i mniej potrzebne aplikacje. Takie rozwiązanie jest optymalne wydajnościowo, nie będąc równocześnie wielkim „ciosem dla naszej kieszeni”.