Jakie materiały możemy poddać obróbce maszyn laserowych?

Wyposażone w najnowsze technologie, zwiększają wydajność, produktywność i efektywność produkcji – tym właśnie wyróżniają się maszyny laserowe. Ze względu na swoją wszechstronność są wykorzystywane przez przedsiębiorców nie tylko w wielkich zakładach przemysłowych, ale i mniejszych warsztatach. W jakich sektorach znajdą zastosowanie? Jakie materiały możemy dzięki tym innowacyjnym urządzeniom obrobić?

Blacha

Maszyny laserowe znacznie zwiększają efektywność i wydajność procesu produkcyjnego w zakładzie. Odpowiadają za takie czynności jak cięcie i  spawanie laserowe, tym samym zapewniając wysoką jakość oraz dokładność obrobionych detali. Z tego względu tak dobrze sprawdzają się przy obróbce blach. A te z kolei wykorzystywane są na szeroką skalę do produkcji mebli metalowych, ozdobnych futryn, elementów składowych wind i schodów ruchomych czy sprzętów AGD. Maszyny laserowe poddają blachę procesowi precyzyjnego cięcia, hartowania oraz spawania. Dzięki ich niezwykłej dokładności, obróbka przebiega w sposób elastyczny i wydajny. Jest to szczególnie ważne, ponieważ elementy wykonywane z blachy wymagają zapewnienia dużej swobody w projektowaniu, a tym samym wszechstronności narzędzi produkcyjnych. Spora część komponentów z blachy posiada zarys konturu zewnętrznego w kształcie prostokąta. Z tego względu idealnym, a zarazem ekonomicznych sposobem ich produkcji jest przeprowadzenie wykrawania otworów, a następnie wykorzystanie gilotyny kątowej.  Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie zakładu w  maszyny tylko najwyższej klasy, zapewniających wysoką produktywność.

Jesteśmy producentem zaawansowanych i zautomatyzowanych urządzeń do obróbki blach. Szeroki zakres produktów, pozwala nam oferować Klientom zróżnicowane rozwiązania, dopasowane do ich procesu produkcyjnego. Obróbka blach wymaga nie tylko doskonałej precyzji, ale i wysokiej jakości, z tego względu tak kluczowe jest wyposażenie zakładu w profesjonalne systemy – komentuje Adam Szwejkowski, specjalista wycinarek laserowych w Prima Power Central Europe.

Tkaniny, skóra

Za pomocą maszyn laserowych jesteśmy w stanie obrobić nie tylko blachę, ale nawet delikatne i wymagające materiały. Przetwarzanie tkanin za pomocą lasera odbywa się w sposób elastyczny i  bardzo precyzyjny. Proces jest bezdotykowy i beznarzędziowy, co przekłada się na to, że materiał nie zniekształca się. Branża odzieżowa nierzadko wymaga wyobraźni i kreatywności, przez to musi być wspierana przez urządzenia, zapewniające realizację nawet wysoko jakościowych produktów. Dzięki maszynom laserowym użytkownik może wykonać bardzo skomplikowane kształty, nawet z takich materiałów jak filc czy skóra.

Twarde materiały tj. drewno i szkło

Niektóre materiały, ze względu na swoje parametry wydają się skomplikowane w obróbce. By otrzymać gwarancję wysokiej jakości wytworzonego produktu, warto poddać je przetwarzaniu za pomocą maszyn laserowych. Jak się okazuje, materiały tj. drewno, guma czy szkło w łatwy i szybki sposób można poddać różnorodnej obróbce. W przypadku tego ostatniego materiału, użytkownik może nanosić nawet najdrobniejsze kształty, uzyskując w ten sposób precyzyjnie wykonany grawer. Maszyny laserowe znajdują swoje zastosowanie także w przemyśle gumowym. Dzięki zautomatyzowaniu procesów  obróbczych, czas produkcji znacznie się skrócił. W oparciu o to m.in. grawerowanie pieczątek stało się tak popularną metodą. Drewno podobnie jak szkło czy gumę, z łatwością można poddać obróbce czy to przy pomocy cięcia czy grawerowania. Na tej zasadzie produkowane są artystyczne rękodzieło, drewniane zabawki, ozdoby świąteczne czy modele architektoniczne.