Mysz bezprzewodowa czy przewodowa – którą wybrać?Mysz bezprzewodowa czy przewodowa – którą wybrać?

Biała myszka do komputera z kablem na białym tle

Korzystając z komputera, większość z nas posługuje się myszką. Decydując się na jej wymianę, warto zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od nowego gryzonia – czy zależy nam na wygodzie, czy może naszym priorytetem jest niezawodne działanie? Poniżej prezentujemy krótki artykuł, który pomoże Wam podjąć odpowiedni wybór.

Łączność w obu typach myszek

W przypadku myszek przewodowych, sprawa jest prosta – urządzenie utrzymuje łączność z komputerem za pomocą kabla. Najczęściej stosuje się przewód zakończony USB typu A, lub w nowszych modelach – USB typu C. Należy na to zwrócić uwagę podczas zakupu, gdyż po powrocie do domu może okazać się, że mysz nie pasuje  do naszego komputera.

Czarna, bezprzewodowa mysz komputerowa

Myszki bezprzewodowe mogą łączyć się do komputera na dwa sposoby – za pomocą fal radiowych, lub poprzez moduł Bluetooth. W pierwszym przypadku trzeba mieć baczenie na to, że łączność może zostać zaburzona przez inne urządzenia, które korzystają z podobnego pasma. Drugi sposób jest znacznie bardziej stabilny, a połączenie zapewnia odbiornik podłączany do komputera za pomocą gniazda USB.

Wygoda użytkowania

Bez żadnych wątpliwości, pod względem wygody użytkowania wygrywają myszki bezprzewodowe. Sprawdzą się one szczególnie wtedy, gdy pracujemy w sporej odległości od komputera, lub gdy przenosimy komputer z miejsca na miejsce. Plączący się kabel może być naprawdę irytujący!

Osoba korzystająca z myszki bezprzewodowej, siedząca przed komputeremProblem w przypadku urządzeń bezprzewodowych może stanowić fakt, że co jakiś czas trzeba w nich wymieniać baterie lub akumulatorki. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli rozładują się one np. podczas rozgrywki online. W myszkach z kablem problem ten nie występuje.

Precyzja działania

Chyba każdy zgodzi się z tym, że myszki przewodowe królują, jeśli chodzi o precyzję działania i niezawodność. W przypadku graczy największe znaczenie będzie miał tzw. input lag, czyli opóźnienie pomiędzy fizycznym poruszeniem urządzeniem, a ruchem kursora. Ma to kolosalne znaczenie w rozgrywkach e-sportowych, zwłaszcza na szczeblu profesjonalnym.

Podsumowanie

Zastanawiając się nad nową myszką, należy skupić się przede wszystkim nad tym, na czym nam bardziej zależy. Jeśli priorytetowo traktujemy wygodę – warto wybrać myszkę bezprzewodową. Jeśli natomiast najważniejsza jest dla nas niezawodność – wybór powinien paść na urządzenie z kablem.