Tablet czy laptop – co dla podróżujących?

Tablet trzymany w dłoniach, na którym widać działającą aplikację

Każdy, kto ma w zwyczaju podróżować (a przy tym nie może obyć się bez urządzenia, na którym może co najmniej pisać) z pewnością nie raz zastanawiał się nad tym, czy jako swojego kompana wybrać tablet, czy laptop. Jeśli też stoisz przed takim wyborem, a myślisz nad zakupem nowej elektroniki – poniżej przedstawiamy najważniejsze wady i zalety obu rozwiązań.

Zalety i wady tabletu

Tablet z założenia jest urządzeniem małym i lekkim, które można zabrać ze sobą wszędzie. Niewielkie rozmiary pozwalają włożyć sprzęt do małego plecaka lub torby podręcznej, dzięki czemu można mieć go zawsze pod ręką. Jest to niezaprzeczalna zaleta, która jednak z niektórych względów może być wadą – codzienne posługiwanie się ekranem o niewielkiej przekątnej może być uciążliwe.

Dłoń osoby korzystającej z tabletu za pomocą rysiku

Kolejnym plusem tabletów jest znacznie dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu baterii, który w przypadku tych urządzeń może dochodzić nawet do kilkunastu godzin. Zaletą jest też możliwość zamontowania w tablecie karty SIM, dzięki której zyskujemy łączność z Internetem w zasadzie w dowolnym miejscu.

Poza małym ekranem, wadą tego typu urządzeń są również ograniczone możliwości, które wynikają z mniej wydajnych komponentów. Nie mamy więc co liczyć na używanie wymagających programów na tablecie.

Laptop – plusy i minusy

Wybór laptopa będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku, gdy zależy nam na wydajnym sprzęcie, który możemy (lub musimy) zabierać ze sobą w czasie podróży. Na tego typu komputerach zainstalujemy prawie dowolny system operacyjny, a pamięci wbudowanej z pewnością nam nie zabraknie. Plusem będzie także korzystniejszy stosunek ceny do osiągów sprzętowych i jakości wykonania.

Laptop i roślina leżące na stoliku na tle białej ściany

Posiadanie laptopa wiąże się jednak z koniecznością dźwigania większego ciężaru i może stwarzać problem, jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią w walizce. Większa przekątna ekranu sprawia, że będzie to doskonały wybór dla osób, które nawet podczas podróży zajmują się np. obróbką fotografii czy filmów wideo. Wadą laptopów jest także niedługi czas pracy na jednym ładowaniu baterii – tylko nieliczni producenci deklarują 8-10 godzin.

Ogromną zaletą tego typu przenośnych komputerów będzie także obecność fizycznej klawiatury, która jest o niebo wygodniejsza od doczepianej do tabletu klawiatury dodatkowej. Nie można zapominać także o możliwości podłączenia myszki, która dla wielu osób jest znacznie bardziej ergonomiczna niż ekran dotykowy.

Podsumowanie

Jeśli priorytetowo traktujesz przede wszystkim wygodę użytkowania i poręczność w podróży – oczywistym wyborem będzie tablet. Jeśli natomiast zależy Ci na możliwościach sprzętowych i wydajności – nie zastanawiaj się i jedź kupić laptopa!